Kaip bendrauti su neįgaliuoju?

Rekomendacijos bendraujant

Jūs neturėtumėte jaustis nepatogiai, susitikę žmogų su negalia. Siūlome keletą geriausių tokio pobūdžio elgesio patarimų. Gali būti daug skirtingų situacijų, o ir patys žmonės nėra vienodi – negalima visiems priskirti tų pačių taisyklių. Todėl pats svarbiausias dalykas, kurį reikia atsiminti – jei jaučiatės sutrikęs ir nežinote ką daryti, kreipkitės į patį žmogų.

“Prisiminkite, kad šis žmogus, visų pirma, yra jūsų kaimynas, kolega, klasiokas, o ne tik asmuo su negalia.

PAKLAUSKITE PRIEŠ IMDAMIESI PAGALBOS VEIKSMŲ

Jei žmogus yra su negalia, dar nereiškia, kad jam reikia pagalbos. Jei aplinka yra pritaikyta, žmonės su negalia gali puikiai susitvarkyti patys ir jiems nereikia niekieno pagalbos. Kaip ir kiekvienas iš mūsų jie nori būti nepriklausomi nuo kitų. Taigi, jei norite kam nors padėti, iš pradžių įsitikinkite, kad žmogui reikia pagalbos ir pasitikslinkite kaip tai geriausiai padaryti.

BŪKITE ATSARGŪS PRADĖDAMI FIZINĮ KONTAKTĄ

Kai kuriems žmonėms su negalia būtina, jog jų rankos pasiliktų tam tikroje padėtyje. Jei atsitiktų taip, kad patrauktumėte ranką, gali būti sugadintas balansas. Nerekomenduojama praeinant glostyti žmogaus galvą, plekšnoti per petį ar kažkaip kitaip išreikšti savo ypatingą ryšį.

KALBĖKITE SU ŽMONĖMIS, KURIE TURI NEGALIĄ

Visada pasitarkite su pačiu žmogumi, kuris turi negalią, o ne jo palydovu ar vertėju. Pasikalbėkite su neįgaliuoju kaip tai darote su bet kokiu kitu asmeniu. Gerbkite jo asmeninius reikalus. Prieš klausdami apie žmogaus negalią gerai pamąstykite, nes jis gali pamanyti, jog jus domina pati negalia, o ne asmenybė. Labai dažnai žmonės su negalia yra pasirengę kalbėti apie savo negalią, ypač atsakyti į smalsių vaikų klausimus.

Kaip bendrauti žmogumi, turinčiu judėjimo funkcijų sutrikimų

“Žmonės, judantys vežimėliais, yra žmonės, o ne vežimėliai.

neįgaliojo vežimėlis

Nereikia pasilenkti bandant paspausti ranką, nevalia naudoti vežimėlio kaip lentynos pasidėti daiktams ar palikti savo stiklinę ant staliuko, pritvirtinto prie vežimėlio. Netraukite ir nestumkite vežimėlio, nes tai yra paties žmogaus dalis.

Nebandykite padėti ar greitai nutempti neįgaliojo nuo šaligatvio prieš tai nepaklausę, kaip tai padaryti. Gali būti, jog žmogus negali tvirtai laikytis vežimėlyje. Prieš keldami vežimėlį paklauskite, kaip geriau tai padaryti, gali būti, kad kai kurios dalys pritvirtintos nestabiliai, pavyzdžiui, ranktūriai ar pedalai.

Nelieskite valdymo skydelio! Gali būti, kad jis nėra išjungtas ir pradėjęs judėti vežimėlis gali sužeisti jame sėdintįjį ar šalia stovintį. Pokalbio metu geriausia pasiimti kėdę ir sėdėti šalia, kad akys būtų tame pačiame lygyje. Jei tai nėra įmanoma, pasilenkite ar pasitraukite šiek tiek toliau, kad neįgaliajam būtų patogiau į jus žiūrėti.

Jei jums reikia asmens parašo iš anksto pasiruoškite tvirtą stovą. Gali būti, kad su vežimėliu bus sunku privažiuoti prie stalo.

Jei žmogus vaikšto naudodamas lazdą ar ramentus, nelieskite jo netikėtai, tai gali sąlygoti pusiausvyros netekimą. Kaip galima greičiau pakvieskite tokį žmogų prisėsti ir išsiaiškinkite, kuri iš kėdžių bus patogiausia. Atidarydami duris, jie turi pasiremti, todėl būkite atsargūs bandydami padėti.

Kaip bendrauti žmogumi, turinčiu regėjimo funkcijų sutrikimų

“Prieš pradėdami pokalbį su neregiu, prisistatykite!

Jei susitikote pirmą kartą, pasakykite savo vardą ir profesiją, jei tai naudinga tam tikroje situacijoje.

Jei pirmą kartą turite aklą lankytoją, parodykite jam svarbiausias vietas – kelią prie durų, tualetą.

Jei jūsų biuras pasikeitė ar perstumdėte baldus, nepamirškite apie tai įspėti savo aklą lankytoją.

Aklajam reikia naudoti rankas, kad išlaikytų pusiausvyrą, todėl, jei norite jiems padėti, pasiūlykite savo ranką, o ne griebkite už jo.

Norėdami parodyti, kur yra kėdė, uždėkite aklojo ranką ant kėdės atlošo, o norėdami parodyti laiptus, uždėkite jo ranką ant turėklo.

Jei žmogus turi vedlį šunį, jūs turite eiti kitoje pusėje nei šuo.

Vesdami akląjį žmogų, įspėkite, kur yra kokios kliūtys (laiptai, dideli asfalto įtrūkimai ir pan). Taip pat būtina perspėti apie žemai pakabintus daiktus.

Jei aklam žmogui norite nurodyti kelią, nenaudokite vizualinių užuominų (pvz., eikite iki raudonų durų), geriau nurodykite judėjimo kryptį (pvz., eikite iki koridoriaus galo ir pasukite į dešinę).

Jei jums reikia akląjį palikti vieną patalpoje, praneškite apie savo išėjimą. Prieš išeidami pasakykite, kur yra išėjimas. Palikite žmogų netoli objekto (pvz., stalo) pagal kurį jis galėtų orientuotis patalpoje.

Jei paliksite akląjį patalpos centre, tai bus lyg paliktumėte jį niekur.

Pasiūlykite savo pagalbą perskaitant tekstą, pvz., meniu ar kokių nors taisyklių. Paaiškinkite reikšmingus skirtumus, kuriuos galima suvokti tik vizualiai.

Jei valgote maistą kartu su neregiu, pasakykite, kurioje lėkštės pusėje koks maistas.

Išimkite iš lėkštės nevalgomus dalykus. Galbūt jam reikės pagalbos susmulkinant maistą, tačiau prieš tai paklauskite, ar tai yra būtina.

Nelieskite lazdos ar šuns-vedlio. Šuo dirba ir yra susikaupęs, o lazda yra asmeninis daiktas.

Jei žmogus paliko savo lazdelę, neperkėlinėkite jos.

Jei lazdelė trukdo, paprašykite paties žmogaus ją patraukti.

Kaip bendrauti žmogumi, turinčiu klausos funkcijų sutrikimų

“Kurčiuosius įtraukite į pokalbį apie jiems svarbius sprendimus, o ne priimkite sprendimus vietoj jų!

Kurtieji gali bendrauti įvairiais būdais – per ženklų vertėją, skaitydami iš lūpų, rašydami tekstą ant popieriaus.

Jei jūs norite pasikalbėti su kurčiuoju, pirmiausia reiktų sužinoti, kokio tipo bendravimas jam priimtinas.

Jei perduodama informacija labai sunki, pvz., darbo interviu, apsilankymas pas gydytoją ar nusikaltimo pranešimas, efektyviausias būdas yra kvalifikuoto ženklų vertėjo naudojimas.

Paprastam pokalbiui, pvz., priimant užsakymą restorane ar registruojantis viešbutyje, galima naudoti susirašinėjimą.

Jei jums sunku suprasti kurčiąjį, pasakykite jam apie tai ir ieškokite kitų bendravimo būdų. Naudodami ženklų vertėjo pagalbą, kreipdamiesi į kurčiąjį palaikykite akių kontaktą. Užduokite klausimus kurčiajam, o ne apie jį. (pvz., Ko jūs norite?“, o ne klauskite vertėjo: „Paklauskite, ko jis nori“).

Prieš pradėdami pokalbį su kurčiuoju įsitikinkite, kad jis kreipia dėmesį į jus. Priklausomai nuo situacijos, galite ištiesti ranką, pamojuoti, paliesti petį ar kitu būdų atkreipti dėmesį. Ir tik tada galima pradėti pokalbį.

Jei kurčiasis ar neprigirdintysis nesuprato, ką jūs pasakėte, nereikia kartoti nesuprastų sakinių, o perfrazuoti savo mintis.

Reikia žiūrėti į asmens, su kuriuo kalbi, veidą.

Geriausia bendrauti tylioje, gerai apšviestoje patalpoje.

Reikia stovėti taip, kad šviesa nekristų jums iš už nugaros, nes kurčiajam bus sunku pamatyti veidą.

Kalbėkite aiškiai. Dauguma žmonių su klausos sutrikimais jus supras, visų pirma, žiūrėdami į lūpas.

Pokalbio metu nederėtų rūkyti, kramtyti, užsidengti burnos.

Nereikia šaukti ant kurčiojo ar neprigirdinčio. Kurčiasis negirdės, ką jūs pasakėte, o neprigirdinčiojo klausos
aparate garsas bus neaiškus.

Žmonėms su klausos sutrikimu geriausia siųsti SMS žinutes.

Kaip bendrauti žmogumi, turinčiu kalbos funkcijų sutrikimų

“Žmogui, su kalbos sutrikimu, turite paskirti visą savo dėmesį

Negalima trukdyti ar bandyti vietoje jo pabaigti sakinį. Jei sunku suprasti, kas išdėstyta, nereikia pritariamai linksėti galva. Paprašykite pakartoti. Tuomet nebus jokių priekaištų ir bus įvertintos jūsų pastangos suprasti.

Jei nesate tikri dėl to, ką žmogus pasakė, pakartokite pasakytą frazę ir įsitikinkite, jog viskas yra teisinga.

Tylioje aplinkoje bendrauti lengviau.

Jei po pakartotinių bandymų vis dar negalite suprasti, kas jums sakoma, paprašykite parašyti ar atraskite kitą bendravimo formą.

 

Baigiamasis žodis

“Neskubėkite daryti prielaidų. Žmonės su negalia geriausiai žino, ką jie gali ir ko negali. Negalima už juos priimti sprendimo, kur jie gali ar negali dalyvauti. Trukdymas atlikti tam tikrus veiksmus gali būti priimtas kaip diskriminacija.

Informacija parengta pagal projektą „Žalieji maršrutai be kliūčių