GYDYMAS

Išsėtinė sklerozė (IS) kol kas neišgydoma, tačiau dabar turimos gydymo priemonės (medikamentai, reabilitacinės poveikio priemonės ir kt.) gali sulėtinti ligos progresavimą, palengvinti simptomų eigą, pagerinti pacientų gyvenimo kokybę ir prognozę. IS gydymas priklauso nuo ligos eigos, fazės, pažeidimų pobūdžio, simptomų sunkumo. Paūmėjimų ir simptominis gydymas sumažina funkcinę negalią, pagerina paciento gyvenimo kokybę, tačiau neturi įtakos atokioms ligos baigtims ir ilgalaikei prognozei. Ligos eigą modifikuojantis (LEM) arba imunomoduliuojantis (IMG) IS gydymas, mažindamas paūmėjimų dažnumą ir slopindamas naujų demielinizacijos židinių formavimąsi galvos ir nugaros smegenyse, stabdo ligos progresavimą ir daro įtaką ilgalaikei prognozei.

Ligą modifikuojantis gydymas

Šis gydymas neišgydo IS, tačiau padeda sumažinti ligos recidyvų skaičių ir sulėtinti IS sukeliamos fizinės negalios progresavimą. Tačiau šis gydymas yra veiksmingas tik tiems asmenims, kurie patiria ligos atakas (recidyvus) ir būklės pagerėjimą (remisija).

Simptomų gydymas

IS simptomų gydymą sudaro:

  • Medicininis gydymas vaistais
  • Reabilitacinis gydymas (kineziterapija, fizioterapija, kognityvinė terapija)
  • Simptomų valdymas (pvz., simptomų dienoraščio vedimas)

Vaistų pavadinimų įvairovė. Kaip nepasiklysti?

Vaistai kartais turi daugiau nei vieną pavadinimą, tai gali mus supainioti. Pavyzdžiui, mums reikia preparato neuropatiniam skausmui malšinti, kurio veiklioji medžiaga yra gabapentinas. Vaistinėje mūsų klausia kokio vaisto mes norėtumėm – Neurontino, Gordius ar Gabapentin? Toks klausimas neretai išmuša iš vėžių. Visų šių preparatų veiklioji medžiaga yra ta pati, kuo jie skiriasi? Etinis (inovacinis, originalus, patentinis) vaistas – visiškai naujas, iki galo ištirtas vaistas. Jo kūrimas, tyrimas ir įdiegimas į klinikinę praktiką – tai sudėtingas procesas, trunkantis iki 15 metų, reikalaujantis didelių investicijų, bet labai svarbus medicinos mokslo raidai. Generinis (nepatentinis) vaistas – tai originaliojo, jau esančio ir klinikinėje praktikoje vartojamo vaisto kopija. Pastarojo sudėtyje esanti veiklioji medžiaga, vaisto forma, vartojimo būdas yra toks pat kaip ir originaliojo. Generinis vaistas negali nusileisti originaliajam savo kokybe, efektyvumu, saugumu. Todėl, dažnai galime rasti vieno vaisto skirtingus pavadinimus, o mūsų pasirinkimą dažniausiai nulemia kaina.

Ligą modifikuojantis vaistai yra 100 proc. kompensuojami

IS simptomams kontroliuoti bei gydyti vaistų sąrašas yra patvirtintas LR sveikatos apsaugos ministro Įsakymu dėl kompensuojamų vaistų sąrašo patvirtinimo 2000 m. sausio 28 d. Nr. 49.

80 proc. kompensuojami vaistai

Veiklioji medžiaga
Acidum valproicum (Natrium valproatum)
Amantadinum
Amintriptylinum
Azathioprinum
Carbamazepinum
Carbatol, Tegretol
Dexamethason KrKa
Methylprenisolonum
Prednisolonum
Propranololum
Tizanidinum

Vaistų pavadinimai (pateikti pagrindiniai)
Depakine, Convulex, Absenor
Amantadin, PK¬Merz
Amitriptyline
Azafalk, Atsimutin, Imuran
Finlepsin, Carbamazepin Actavis, Carbalex
Dexamethasonum
Diazepamum, Apaurin, Relanium, Relium, Diazepeks, Diazepam, Seduxen
Solu¬Medrol
Prednisolon
Propranolol
Sirdalud

Įvadas į ligą modifikuojantį gydymą

Įvairūs klinikiniai tyrimai rodo, kad ligą modifikuojantis gydymas yra veiksmingas sergant remituojančia-recidyvuojančia išsėtinės sklerozės forma (RRIS). IS laikoma remituojančia-recidyvuojančia, kai išnykus simptomams, pacientui pasireiškia paūmėjimai (recidyvai). Ligą modifikuojantis gydymas lėtina negalios progresavimą ir mažina paūmėjimų skaičių.

Lietuvoje imunomoduliojančio gydymo, kompensuojamo iš PSDF lėšų, skyrimą reglamentuoja LR sveikatos apsaugos ministro įsakymas „Dėl išsėtinės sklerozės gydymo ligą modifikuojančiais vaistais, kompensuojamais iš Privalomojo sveikatos draudimo fono biudžeto, skyrimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtinto 2008 m. rugpjūčio  1 d., įsakymu Nr. V­729 ir atnaujinti įsakymo patikslinimai.

Ar galiu gauti ligą modifikuojantį gydymą?

Jeigu jaučiate ligos paūmėjimus, turite pasikonsultuoti su savo neurologu. Gali būti, kad sergate remituojančia-recidyvuojančia ligos eiga, todėl toks gydymas gali padėti. Sprendimas dėl gydymo yra labai individualus.

 

Kokius vaistus pasirinkti Jums rekomenduos gydytojas. Tai priklauso nuo ligos progresavimo, paūmėjimo dažnio, bendros sveikatos būklės ir kitų priežasčių.

 

Jeigu esate nėščia arba planuojate pastoti, greičiausiai ligą modifikuojančio gydymo Jums nerekomenduos ir pasiūlys padaryti pertrauką kol laukiatės vaikelio.

Gydymo pasirinkimas

Lietuvoje yra įregistruoti 11 ligą modifikuojančių vaistų. Pasirinkimas priklauso nuo Jūsų ligos eigos, ypač kiek dažnai patiriate paūmėjimus, jų stiprumas bei židinių aktyvumas magnetinio rezonanso (MRT) nuotraukoje. Gydytojas taip pat įvertins bendrą Jūsų būklę, stebės kaip toleruojate vaistą. Kiekvienas iš 11 ligą modifikuojančių vaistų skiriasi savo charakteristika, veikimo mechanizmu, vartojimo būdu ir pan. Tačiau bet kurių vaistų vartojimo metu svarbu reguliariai atlikti įvairius tyrimus – kraujo, šlapimo ir pan.

Penki iš 11 medikamentų yra beta interferonai, kuriuos reikia savarankiškai leistis po oda arba į raumenis. Šios grupės preparatai:  AvonexBetaferonExtaviaPlegridy ir Rebif.

Copaxone (glatiramer acetate) taip pat leidžiamas po oda, tačiau savo forma skiriasi nuo beta interferonų.

Tysabri (natalizumab) leidžiamas į veną, kartą per mėnesį. Procedūra vykdoma ligoninėje ir trunka apie dvi valandas.

Lemtrada (alemtuzumab) leidžiama į veną dviem gydymo kursais. Pirmaisiais metais suleidžiamos penkios infuzijos, o antrais – tris.

Aubagio (teriflunomide), Gilenya (fingolimod) ir Tecfidera (dimethyl fumarate) – tabletės. Aubagio ir Gilenya geriamos kartą per dieną, o Tecfidera du kartus.

Kaip priimti sprendimą?

Jūsų gydytojas, priklausomai nuo Jūsų būklės, pasiūlys geriausiai Jums tinkamą vaistą.

Prieš priimant sprendimą galite pasiteirauti gydytojo:

  • Kokios mano galimybės?
  • Kokie yra pliusai
  • Kokia galima rizika?

Gydymas ligą modifikuojančiais vaistais trunka ilgai. Vartojant vaistus svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją ir laiku atlikti visus reikiamus tyrimus. Moksliniai tyrimai

Efektyvaus IS gydymo paieškos yra viena aktualiausių mokslinių sričių visame pasaulyje. Šiuo metų intensyviai kuriami preparatai asmenims, sergantiems progresuojančiomis IS formomis.

Vaistų įtaka kasdienei veiklai

Ligą modifikuojančių vaistų vartojamas pakeičia Jūsų įprastą gyvenimo ritmą. Vaistus reikia vartoti kaip nurodė gydytojas. Kai kurie vaistai reguliariai leidžiami ligoninėje (Tysabri, Lemtrada). Vartojant vaistus svarbu reguliariai atlikti kraujo tyrimus. Stebėti savo savijautą.

Šeima

Jeigu planuojate pastoti ar esate nėščia, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju. Nėštumo metu ligą modifikuojančių preparatų vartoti negalima. Greičiausiai gydytojas Jums pasiūlys padaryti pertrauką arba parekomenduos kitą gydymą.

Darbas

Gali būti darbe niekas nežino apie Jūsų ligą. Vartojant vaistus svarbu nepraleisti reguliaraus vaistų vartojimo, vizitų pas gydytoją arba tyrimų atlikti. Todėl svarbu, kad darbo grafikas būtų Jums palankus. Nepamirškite, kad sveikata yra svarbiau, nes jai pablogėjus teks padaryti žymiai ilgesnę pertrauką darbe.

Atostogos

Vykstant atostogauti ilgesniam laikotarpiui nepamirškite pasiimti vaistų. Atkreipkite dėmesį į vaistų laikymo sąlygas, jos yra pateiktos vaisto informaciniame lapelyje.