Pandemija nesutrukdė projekto “Feniksų savarankiškumo paslaptys” įgyvendinimo

Sėkmingai tęsiasi unikalus projektas „Feniksų savarankiškumo paslaptys“, skirtas išsėtine skleroze (IS) sergantiems žmonėms bei jų artimiesiems. Kovo mėnesį startavusio IS draugijos „Feniksai“ inicijuoto projekto metu socialinės reabilitacijos ir psichologinės pagalbos paslaugos suteiktos net keturiasdešimt keturiems neįgaliesiems bei devyniasdešimt dviem sergančiųjų šeimos nariams. Didelio dėmesio sulaukė kiekvieną mėnesį vykę seminarai sveikos gyvensenos ir fizinio aktyvumo temomis, o individualių kineziterapijos užsiėmimų metu ligoniai buvo supažindinami su specialiomis mankštomis, galinčiomis palengvinti IS sergančiųjų kasdienybę.

„Projektas motyvuoja ir suteikia postūmį domėtis, gauti naujos informacijos ir išbandyti naujus dalykus. Esi nuolat informuojamas, skatinamas sužinoti kažką naudingo. Tai neįpareigoja ir įkvepia pabandyti, skatina neužsidaryti savyje, nepasiduoti. Labai svarbu suprasti, kad ne viskas tau tiks, ne viskas patiks, tačiau jei nepabandysi, niekada taip ir nesužinosi. „Feniksai“ yra nuostabūs, nes ir projekto metu ir bet kada gali gauti ir palaikymą, ir, kartais, net gyvybiškai svarbią informaciją” – pasakojo šešerius metus su IS diagnoze gyvenanti projekto dalyvė Monika Rinkevičienė.

Lapkričio mėnesį prie projekto prisijungė ir Vilniaus kolegija: pasirašyta bendradarbiavimo sutartis dėl studentų kineziterapeutų praktikos, kurios metu būsimi profesionalai apmoko neįgaliuosius, kaip taisyklingai atlikti mankštas namų sąlygomis.

„Praktika projekte praplėtė akiratį ir papildė studijų metu įgytas teorines žinias: kontaktas su realiais žmonėmis ne tik padėjo įsigilinti į IS sergančiųjų problemas, bet ir patvirtino tokių projektų aktualumą visuomenėje. Informacijos apie ligą ir jos specifiką svarba akivaizdi ne tik patiems ligoniams, bet ir jų artimiesiems. Daugelis yra nežinomybėje ir pasimetime, tad vykdomi seminarai ir individualūs mokymai yra itin reikalingi. Fizinė sveikata, fizinis aktyvumas yra neatsiejamas nuo psichinės sveikatos: klausimas, kuris svarbiau. Todėl ugdyti žmonių supratimą ir savarankiškumo įgūdžius yra be galo svarbu” – patirtimi dalinosi Vilniaus kolegijos trečiojo kurso studentė Viktorija Bessonova.

Vilniaus savivaldybėje gyvenantiems asmenims iš valstybės biudžeto lėšų įgyvendinamas projektas „Feniksų savarankiškumo paslaptys“ padeda ugdyti ligonių savarankiškumo įgūdžius, stiprina pasitikėjimą savimi ir skatina gyventi įprastą gyvenimą. Ne mažiau svarbus ir sistemingas darbas su sergančiųjų artimaisiais, kuris gali visapusiškai pagerinti emocinę aplinką šeimoje, kas labai svarbu ir patiems IS pacientams.

„Mes, sergantieji, turime išmokti kalbėti apie savo poreikius ir savijautą. Visuomenė mus išgirs tada, kai patys gebėsime iškomunikuoti kaip jaučiamės, ką galime ir ko negalime. Tokie projektai suartina, padeda išgirsti vieni kitus ir suteikia progą neužsidaryti savyje ne tik sergantiesiems, bet ir jų artimiesiems” – apie projektą kalbėjo Monika Rinkevičienė.