Patarimai žmonėms, vartojantiems imunomoduliuojančius preparatus

BENDROS REKOMENDACIJOS

Žmonės, sergantys IS, turėtų atidžiai vadovautis LR nustatytomis rekomendacijomis, susijusiomis su koronavirusu COVID-19 ir karantinu. Visą informaciją apie koronavirusą galima rasti vienoje vietoje – www.koronastop.lt. Tai pagrindinis ir vienintelis interneto adresas, kurį reikia įsiminti, kad nebūtumėte suklaidinti melagingų naujienų skleidėjų ar interneto sukčių.

VARTOJANTIEMS IMUNOMODULIUOJANČIUS PREPARATUS
 1. Nenustokite vartoti jums paskirtų preparatų. Jeigu kyla abejonių, būtinai pasitarkite su jus gydančiu gydytoju.
 2. Su visais pacientais, kai reikalingi vaistai, IS centrų specialistai susiskambina iš anksto (iš vakaro), vaistai išrašomi tik elektroniniu būdu.
 3. Visi tyrimai, jų reikalingumas, atidėjimo indikacijos ar laikas, kada rekomenduojama imti pacientui tyrimus, suderinami su gydytoju, o jeigu nėra būtinybės, jų atlikimas atidedamas.
 4. Pacientams griežtai nerekomenduojama vykti į konsultaciją. Konsultuotis galima atvykti tik dėl ypatingų pasikeitimų ir tik iš anksto aptarus tai su savo neurologu.
 5. Tikimasi, kad tokia tvarka, sauganti pacientus ir personalą, padės sulėtinti COVID-19 plitimą, išvengti nereikalingų kontaktų. Ypač IS imunosupresuotiems pacientams.
 6. Gydymas, kuris tuo metu nėra būtinas arba yra itin agresyvus, saugumo tikslais kai kuriems pacientams yra atidedamas arba skiriami maksimaliai saugūs tam pacientui preparatai. Toks būdas yra gerokai saugesnis nei imunosupresuotas pacientas užsikrėstų COVID-19.
 7. COVID-19 pandemijos sąlygomis yra paskelbtos rekomendacijos ir jomis vadovaujasi visos šalys.
 8. Jeigu gydotės interferonu beta 1a („Avonex“, „Rebif“), interferonu beta 1b („Betaferon“, „Extavia“), glatiramero acetatu („Copaxone“), teriflunomidu („Aubagio“), dimetilfumaratu („Tecfidera“) ir natalizumabamu („Tysabri“), ramiai tęskite gydymą. Šie vaistai beveik nedidina rizikos užsikrėsti virusine infekcija.
 9. Jeigu vartojate fingolimodą („Gilenya“), rizika susirgti virusine infekcija padidėja vidutiniškai. Todėl patariama laikytis saviizoliacijos, asmens higienos, mažiau bendrauti su kitais asmenimis ir laikytis kitų rekomendacijų. Rekomendacijas rasite koronastop.lt. Nepasikonsultavus su jus gydančiu gydytoju, negalima sustoti vartoti fingolimodo, nes nutrauktas vartojimas gali išprovokuoti IS paūmėjimą ir pabloginti jūsų savijautą.
 10. Jeigu gydotės ocrelizumabu („Ocrevus“), rizika susirgti virusine infekcija padidėja vidutiniškai. Todėl patariama laikytis saviizoliacijos, asmens higienos, mažiau bendrauti su kitais asmenimis ir laikytis kitų rekomendacijų. Rekomendacijas rasite koronastop.lt. Dėl rizikos susirgti koronovirusu, Jus gydantis gydytojas gali nuspręsti atidėti ateinančią ocrelizumabo infuziją. Remiantis moksliniais tyrimais, ocrelizumabas yra efektyvus ilgiau nei 6 mėnesius, todėl gali būti geriau atidėti vaisto suleidimą nei rizikuoti. Kartu su ocrelizumabu leidžiamas solumedrolis, jis gali susilpninti imunitetą, o tai padidina riziką užsikrėsti virusu.
 11. Jeigu esate po pirmo gydymo kurso alemtuzumabu („Lemtrada“) arba cladribinu („Mavenclad“), turite pasikonsultuoti su jus gydančiu gydytoju dėl kito kurso. Po šių vaistų gydymo kurso rizika užsikėsti ženkliai padidėja per pirmus 3–6 mėnesius, todėl jus gydantis gydytojas gali nuspręsti atidėti antrą gydymo kursą. Alemtuzumabo vaisto tarpas tarp pirmo ir antro gydymo kursų gali būti iki 18 mėnesių, panašiai yra ir gydant cladribinu.
 12. Jeigu gavote du gydymo kursus cladribinu arba alemtuzamabu ir jaučiatės gerai, turite būti itin atsargūs, nes šis gydymas ženkliai padidina riziką užsikrėsti. Jeigu jaučiate sustiprėjusius IS simptomus, būtinai kreipkitės į jus gydančius gydytojus.
PRADEDANTIEMS GYDYMĄ IMUNOMODULIUOJANČIAIS VAISTAIS
 1. Pasirinkimas gydytis ligą modifikuojančiais preparatais yra nelengvas, ypač esant COVID-19 pandemijai. Nors ligą modifikuojantys preparatai didina riziką susirgti koronavirusu, be jų IS taptų sunkiai valdoma ir tai galėtų turėti didesnį neigiamą poveikį jūsų sveikatai nei gydymo atsisakymas dėl baimės susirgti koronaviruso infekcija.
 2. Kiti IS modifikuojantys vaistai – interferonas beta 1a („Avonex“, „Rebif“), interferonas beta 1b („Betaferon“, „Extavia“), glatiramero acetatas („Copaxone“), teriflunomidas („Aubagio“), dimetilfumaratas („Tecfidera“) – gali nežymiai padidinti riziką užsikrėsti koronaviruso infekcija. Gydantis šiais preparatais, svarbu laikytis gydytojo nurodymų – laiku atlikti kraujo tyrimus, stebėti, kad imuninė sistema nebūtų per daug nuslopinta. Bet kuriuo atveju, minėti preparatai mažai arba visai nedidina rizikos užsikrėsti koronaviruso infekcija.
 3. Natalizumabas („Tysabri“) – efektyvus IS gydymas, taikomas asmenims, sergantiems agresyvia IS forma. Natalizumabas didina riziką susirgti smegenų virusine infekcija, tačiau COVID-19 nesukelia smegenų infekcijų, todėl asmenims, begydantiems natalizumabu, rizika susirgti karonavirusu nėra didelė.
 4. Fingolimodas („Gilenya“) – efektyvus IS gydymas, taikomas asmenims, sergantiems agresyvia IS forma. Fingolimodas vidutiniškai padidina riziką užsikrėsti įvairiomis infekcijomis.
 5. Ocrelizumabas („Ocrevus“) – labai efektyvus IS gydymas. Po pirmo gydymo kurso pacientams rizika užsikrėsti virusine infekcija yra vidutinė. Tokia rizika išlieka keletą mėnesių. Jeigu vartodamas ocrelizumabą per pirmus keletą mėnesių po gydymo kurso asmuo užsikrės koronavirusu, rizika, kad išsivystys komplikacijų, yra gana didelė. Todėl gali būti, kad jus gydantis gydytojas atidės gydymo kursą iki tol, kol COVID-19 pandemija bus sustabdyta.
 6. Alemtuzumabas („Lemtrada“) arba cladribinas („Mavenclad“) – labai efektyvus IS gydymas, jis skiriamas dviem etapais. Tarpas tarp pirmo ir antro gydymo kursų yra 12 mėnesių. Tačiau po gydymo kurso 3–6 mėnesius išlieka itin didelė rizika užsikrėsti virusine infekcija. Todėl greičiausiai jus gydantis gydytojas pasiūlys atidėti gydymą iki tol, kol bus sustabdyta COVID-19 pandemija. Be gydymo IS gali sunkėti, todėl su jus gydančiu gydytoju būtų gerai aptarti kitą gydymą.
 7. Kaulų čiulpų transplantacija – intensyvus IS gydymas, jo metu taikoma chemoterapija ir ji nulemia stiprų imuninės sistemos slopinimą, tad reikšmingai padidina riziką užsikręsti virusine infekcija. Dėl šios priežasties rekomenduojama atidėti gydymą, kol bus sustabdyta COVID-19 pandemija.
JEIGU SUSIRGOTE KORONAVIRUSU
 1. Jeigu užsikrėtėte koronavirusu, rekomenduojama nustoti vartoti IS modifikuojantį gydymą (tabletėmis arba poodinėmis reguliariomis injekcijomis). Bet kuriuo atveju, esant net įtarimui, kad užsikrėtėte, butinai turite informuoti savo IS gydytoją.

 

Parengta pagal Išsėtinės sklerozės tyrimų patariamosios grupės (MS Advisory Group) 2020 kovo 11 d. rekomendacijas.