Kokybiškos mitybos reikšmė
Mūsų mityba yra svarbi ne tik dėl to, kad galėtume valdyti uždegiminius procesus, bet ir dėl to, kad ji turi labai didžiulę įtaką mūsų žarnyno mikroflorai (15), kuri sudaro virš 70% imuninės sistemos. Tad sutrikusi žarnyno veikla gali prisidėti prie autoimuninių ligų vystymosi, kartu ir prie IS.
Yra sakoma, kad visos ligos prasideda žarnyne ir iš tikro šiame pasakyme yra daug tiesos. Tad visi, sergantys išsėtine skleroze, turėtų užtikrinti, kad jų virškinamojo trakto veikla veikia optimaliai. Visų pirma, reikėtų pradėti nuo burnos ir atkreipti dėmesį, ar gerai sukramtome maistą. Judant virškinamuoju traktu žemyn, turėtume pasižiūrėti, kaip veikia mūsų skrandis, ar jame nėra žaizdelių, ar nėra sumažėjęs skrandžio rūgštingumas. Tik norėčiau atkreipti dėmesį, kad 90% atvejų, kai kyla skrandžio rūgštys, skrandžio rūgštingumas būna sumažėjęs, o ne atvirkščiai. Todėl neapsigaukite. Dar reikėtų atkreipti dėmesį, ar nėra išvešėjusios blogosios bakterijos ir ar neturite pralaidaus/skylėto žarnyno bei parazitų. Blogųjų bakterijų išvešėjimą gali parodyti tokie simptomai kaip pilvo pūtimas, dujų kaupimasis, viduriavimas ir pan. Jeigu turite labai daug alergijų ar maisto netoleravimo įvairiausiems produktams, tai yra vienas aiškiausių ženklų, kad pas Jus yra pažeistas žarnyno sienelių barjeras ir jis tapo pralaidus, t.y. ne iki galo suvirškintos maisto dalelės, toksinai patenka į kraują ir sukelia daugybę problemų.
Atsisakydami uždegimą sukeliančio maisto bei į savo racioną įtraukdami daug skaidulų, įvairiausių žalumynų Jūs labai padėtumėte savo žarnynui. Taip pat yra naudinga įtraukti probiotikais turtingą maistą: raugintus kopūstus, raugintus agurkus, arbatos grybą (angl. kombucha). Labai rekomenduočiau savo mitybą papildyti kaulų sultiniais, kurie pasižymi stipriomis gydomosiomis savybėmis. Ir ypač yra naudingi turint pralaidų žarnyną.
Labai norėčiau akcentuoti, kad tikriausiai ne mažiau svarbus nei mityba, o kartais ir svarbesnis už ją, yra mūsų sugebėjimas susitvarkyti su stresinėmis situacijomis.
Kadangi gyvename tokiu laikmečiu, kai stresas yra nuolatinis žmonių palydovas, todėl yra kritiškai svarbu išmokti valdyti stresą, išmokti nuraminti save arba vengti tokių situacijų, tokių žmonių, kurie tą stresą Jums sukelia. Galite išmėginti meditaciją, jogą ar kitokias praktikas. Įsiklausykite į save. Nebūtina eiti į užsiėmimus, kartais geriausia meditacija gali būti pasivaikščiojimas pajūriu, miške ar malonus darbas savo sode sodinant gėles. Svarbu, kad rastumėte Jums tinkančius būdus atsipalaiduoti. Jeigu Jūs stresuojate, visa energija, kraujo tekėjimas yra nukreipiamas nuo virškinamojo trakto į smegenis, kad galėtume greitai priimti sprendimus, į kojas, kad esant reikalui galėtume pabėgti ir į rankas, kad galėtume apsiginti. Taip yra sutvarkytas mūsų organizmas, nes anksčiau žmogui stresinė situacija būdavo miške sutikti vilką ar mešką. Dabar laikai pasikeitė, bet mechanizmas liko toks pat. Stresinėse situacijose kraujo tekėjimas nukreipiamas nuo virškinamojo trakto, todėl, kad ir kokia gera mityba būtų, jei mes nuolatos stresuojame, mes negalime optimaliai įsisavinti maistinių medžiagų.
Nors yra nemažai mitybos protokolų (Whalsh, Swank ir pan.), kurių laikydamiesi žmonės pasiekė labai gerų rezultatų, bet nei viena iš jų nėra iki galo įrodyta moksliškai. Bet kokiu atveju, negalime atmesti to fakto, kad mityba yra kritiškai svarbi sergant bet kokia liga, įskaitant ir išsėtinę sklerozę. Todėl žmogui, sergančiam šia liga, yra svarbu, kad jo mityba būtų pilnavertė, uždegimą slopinanti, o ne skatinanti, kad netrūktų maistinių medžiagų, nes visa tai gali paaštrinti IS simptomus. Bet skiriant dėmesį mitybai, reikia nepamiršti, kad tai tik vienas iš aplinkos veiksnių. Lygiai tokie patys svarbūs yra ir kiti: kokybiškas, pakankamas miegas, geros emocijos, pozityvios mintys, fizinė veikla, sugebėjimas susitvarkyti su stresinėmis situacijomis. Tad žiūrėkime į ligą kompleksiškai ir stenkimės, kad visos sritys būtų kuo įmanoma labiau sutvarkytos mūsų sveikatos naudai.